Orlen Liga większa i zamknięta

23.03.2014

Reforma Orlen Ligi, polegająca na jej powiększeniu do 12 zespołów i jej zamknięciu stała się faktem. Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej zatwierdził w minionym tygodniu wcześniejszą decyzję PLPS. Od przyszłego sezonu żeńska ekstraklas liczyć będzie 12 zespołów. Zostanie także zamknięta, co oznacza, że będą mogły w niej uczestniczyć drużyny, które spełnią określone warunki licencyjne. Utworzona zostanie także Młoda Liga.

O opinię na temat zmian w Orlen Lidze poprosiliśmy trenera naszej drużyny, Giuseppe Cuccariniego.

- Myślę, że powiększenie Orlen Ligi do dwunastu zespołów to dobre posunięciem pod warunkiem, że wszystkie drużyny będą konkurencyjne, że utrzymają równy, wysoki poziom – stwierdził trener. - Jeśli tak się nie stanie, to cała idea odbije się ze stratą zarówno dla drużyn z najwyższej ligi jaki i z pierwszej. Z tego co zaobserwowałem, jest potencjał w polskiej siatkówce, są zawodniczki, które mogą grać w tych 12 zespołach. Zatem należy to umiejętnie wykorzystać, a wówczas będzie pożytek z tej całej reformy powiększenia i zamknięcia Orlen Ligi. Moje doświadczenia z włoskiej Serie A pokazują, że takie rozwiązanie może podnieść poziom ligi i reprezentacji ale najpierw trzeba udowodnić, że najważniejsza jest jakość, najwyższy stopień umiejętności, a nie ilość drużyn i zawodniczek grających w najwyższej lidze. 

Decyzją PZPS, rozgrywki, które właśnie weszły w fazę play off, zostaną zakończone zgodnie z regulaminem. Przegrany rundy play-out, w której PGNiG Nafta Piła gra z Pałacem Bydgoszcz, opuści ekstraklasę, a zwycięzca tej rywalizacji zagra o ekstraklasę z wicemistrzem pierwszej ligi. Zwycięzca pierwszej ligi automatycznie awansuje do OrlenLigi. Natomiast w połowie maja zostanie rozegrany turniej o dwa dodatkowe miejsca, w którym wezmą udział spadkowicz z ekstraklasy, przegrany z barażu i dwie drużyny z pierwszej ligi, które odpadły w półfinałach play off. Szanse na awans mają obecnie KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Developress Rzeszów, Karpaty Krosno i Budowlani Toruń. 

Powiększenie Orlen Ligi spowoduje, że zwiększy się liczba wolnych miejsc w I lidze. W tej chwili trzy drużyny z miejsc 7-9 tej klasy rozgrywkowej rywalizują o pozostanie w lidze. Ostatni zespół po tych zmaganiach miał rozegrać baraż z zespołem z II ligi i rozegra, tylko w nieco innej formie.

W II lidze kobiet trwają rozgrywki play-off, które mają wyłonić po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Drużyny te zostaną podzielona na dwa turnieje półfinałowe, które w związku z rozszerzeniem lig będą... od razu turniejami finałowymi. Zespoły z 1. i 2. miejsc uzyskają bezpośredni awans do I ligi (turnieje odbędą się w dniach 11-13 kwietnia). Zespoły, które w tych turniejach zajmą trzecie miejsca, dostaną jeszcze jedną szansę awansu w turnieju barażowym, w którym weźmie również udział 9. zespół I ligi kobiet. Turniej z udziałem trzech drużyn o jedno wolne miejsce w I lidze zaplanowany został na 28-30 kwietnia.